Михаил Кальницкий (mik_kiev) wrote,
Михаил Кальницкий
mik_kiev

Спотворена перспектива в центрі Києва

Зараз буквально на наших очах відбувається сумна подія. Одне з найбільш яскравих и відомих досягнень містобудівної думки в Києві – знаменита перспектива вулиці Богдана Хмельницького на будівлю по Хрещатику, 25 («будинок із зіркою») – поступово та неухильно спотворюється внаслідок нового багатоповерхового будівництва на Липках.Як же таке стало можливим і коли це почалося?

Йдеться про напрочуд ефектний ансамбль нового Хрещатика, що його формують будинки №№ 23, 25, 27 (архітектори А.Добровольський, О.Малиновський, П.Петрушенко, інженер І.Скачков). Їх було зведено на місці знищеної під час війни забудови у 1951–1956 рр.


Проект ансамблю. Загальний вигляд

В ансамблі домінує будинок № 25. Завдяки перепадові рельєфу його піднято над рівнем вулиці на 16 м. Він має симетричну ступінчасту композицію; центральний 13-поверховий об’єм завершують напівциркульний фронтон та струнка башта зі шпилем, ліве й праве крила – 9-поверхові. До нього від тротуару ведуть по схилу мальовничі багатомаршові сходи. Попід схилом, мов у гротах, влаштовано кав’ярні.


Спорудження будинку по Хрещатику, 25. Фото 1950-х рр.

Чудово прораховано пропорції, винайдено цікаві силуети, особливості ландшафту сприяли вдалому сприйняттю ансамблю як безпосередньо з Хрещатика, так і у перспективі вулиці Леніна (нині Богдана Хмельницького). Цей краєвид став однією з архітектурних визитівок Києва, його багато разів відображали в альбомах, на поштівках, у мистецьких творах.


Перспектива вулиці Леніна. З поштівки 1957 р.


Вид на Хрещатик. Художник Р.Житков, репродукція 1961 р.

Кияни пишаються цим ансамблем і намагаються дбати про нього. Коли на початку ХХІ ст. звичну композицію порушили нові випадкові споруди, це спричинило до обурених відгуків.


Замітка в газеті "Уикэнд", грудень 2004 р.

Проте тоді, у 2004 р., ніхто не міг собі уявити, що нівечення популярного краєвиду набуде ще більш брутальних форм.

До таких наслідків призводить велике будівництво, яке ведеться нині в кварталі між вулицями Лютеранською та Круглоуніверситетською (офіційна адреса – Лютеранська, 14-в).

Свого часу тут з боку Лютеранської стояли скромні будівлі класичного стилю – флігелі відомого благодійного комплексу під назвою Сулимівка.


Флігелі по вул.Лютеранській, 14. Фото О.Пермінова, 1980-і рр.

З боку Круглоуніверситетської вул. існував мальовничий зелений схил поруч із пам’яткою архітектури – колишнім прибутковим будинком (№ 7), кошти від оренди якого первісно йшли на утримання Сулимівки.


Схил по вул. Круглоуніверситетській. Фото 2005 р.

Аж ось з’явився замовник, який вирішив на цій ласій території спорудити нову багатоповерхівку.


Стенд біля будівництва по вул.Лютеранській, 14-в і Круглоуніверситетській

Треба сказати, що згадана територія є частиною історичного середовища, і на її забудову накладаються певні обмеження. Обійти обмеження допомагає поширена практика, за якою замовник отримує "індульгенцію" – історико-містобудівне обґрунтування. Трапляється, що в подібних дописах автори знаходять аргументи на користь будь-якої забаганки забудовника.

Отже, у 2010 р. Науково-дослідний інститут пам’яткоохоронних досліджень підготував на замовлення ЗАТ «Промінвестгруп-1» історико-містобудівне обґрунтування об’єкта «Будівництво готельного комплексу з підземним паркінгом» у м. Києві по вул. Лютеранській, 14-В. 12.04.2010 р. це ІМО погодив для врахування при розробленні проектної документації тогочасний голова Державної служби з питань національної культурної спадщини М. М. Кучерук.

У Висновках згаданого ІМО (відповідальні за підготовку – технік Я. В. Вечерський, заступник директора інституту В. В. Вечерський) було зазначено, що об’єкт належить до центральної планувальної зони м. Києва, для якої Генеральний план розвитку міста на період до 2020 р. визначив граничну висоту будівель 27 м.

Та далі у Висновках ІМО говорилося наступне:

«Проте, зважаючи на містобудівну значущість об’єкта проектування, його розташування в ландшафті та системі забудови міського центру, наявність поряд кількох будівель підвищеної поверховості, – максимальна поверховість об’єкта проектування може бути збільшена до 15 поверхів (з урахуванням технічного поверху), а висота – не вище 53 м від рівня денної поверхні (без урахування шпилю на наріжній частині будівлі). За таких умов, при дотриманні цього обмеження будівництво зазначеного об’єкта архітектури не призведе до негативного впливу на характерні особливості і традиційний характер середовища, не змінить існуючих силуетів і панорам».

Взявши до уваги ці Висновки ІМО, Державна служба з питань національної культурної спадщини листом від 07.04.2011 р. № 22-849/35 погодила проект згаданого об’єкта (підписав черговий голова Держслужби А. М. Вінграновський).Того ж 2011 року замовником був отриманий дозвіл на виконання будівельних робіт. Внаслідок розпочатого будівництва затишний озеленений схил з непарного боку вул.Круглоуніверситетської був перетворений на величезний котлован.Роботи було заплановано завершити у 2014 р., але відомі події наприкінці 2013-го та на початку 2014-го багато на що вплинули. Тож на момент очікуваного завершення ще тривав «нульовий цикл». Тим часом забудовник змінив функціональне призначення проектованого об’єкта, назвавши його: «Будівництво, експлуатація та обслуговування житлового будинку з підземним спортивним залом для гімназії «Консул» по вул. Лютеранська, 14-В». У листі замовникові від 04.03.2015 р. перший заступник міністра культури України І. Д. Лиховий відзначив: «Міністерство культури України вважає за можливе використання умов та обмежень погодженого Державною службою з питань національної культурної спадщини від 12.04.2010 історико-містобудівного обґрунтування об’єкта «Будівництво готельного комплексу з підземним паркінгом» під час розроблення проектної документації об’єкта «Будівництво, експлуатація та обслуговування житлового будинку з підземним спортивним залом для гімназії «Консул» по вул. Лютеранська, 14-В у Печерському районі м. Києва»».Замовник (на той час уже ПрАТ «Промінвестгруп-1») підготував будівельний майданчик до подальшого будівництва. 21 жовтня 2015 р. він подав на розгляд Науково-методичної ради з питань охорони культурної спадщини Міністерства культури України уточнений паспорт опорядження фасадів для погодження у зв’язку з коригуванням проекту внаслідок зміни функціонального призначення об’єкта.

Проте членам ради було достатньо ознайомитися з розташуванням ділянки будівництва на генплані центральних кварталів міста, аби переконатися: твердження Висновків ІМО, нібито за вказаних параметрів «будівництво зазначеного об’єкта архітектури не призведе до негативного впливу на характерні особливості і традиційний характер середовища, не змінить існуючих силуетів і панорам», не відповідає дійсності. Насправді ж вплив 15-поверхової новобудови в даному місці на історичне середовище виявляється вкрай негативним.

Насамперед, цей об’єкт неминуче накладається на перспективу будинку по Хрещатику, 25, нівечить візуальне сприйняття його гарного і ретельно проробленого силуету. Нескладний підрахунок дозволяв встановити, що дозволена авторами ІМО висота новобудови 53 м від рівня денної поверхні (денна поверхня в даному випадку є схилом на рівні абсолютних позначок 170–175 м за Балтийською системою висот) сягає в тій самій системі значення щонайменше 225 м, яке перевищує на 80 м проїжджу частину Хрещатика (145 м). Лінію цього рівня показано на розгортці непарного боку Хрещатика.Власне, такий розрахунок зобов’язані були провести відповідальні виконавці ІМО – Я.Вечерський та В.Вечерський. Але вони чомусь цього не зробили.

Так само очевидним для членів Науково-методичної ради Мінкульту було те, що новобудова своєю масою агресивно впливатиме на сприйняття пам’ятки архітектури національного значення по вул. Лютеранській, 16 (головного корпусу Сулимівки) та пам’ятки архітектури місцевого значення – прибуткового будинку по вул. Круглоуніверситетській, 7. Враховуючи все це, члени ради, констатувавши значну небезпеку проектованої будівлі для історичного містобудівного середовища, відмовилися надати погодження, ухваливши 21.10.2015 р. наступне протокольне рішення:Невдовзі питання про очікуване будівництво на Лютеранській, 14-в було розглянуто й на колегії Українського товариства охорони пам’яток історії та культури. Ця авторитетна громадська організація так само висловила свою незгоду з проектним рішенням, одностайно схваливши постанову, яка наводиться нижче.Проте згадані резолюції не було взято до уваги. Минув ще деякий час – і, зрештою, поверхи новобудови між Круглоуніверситетською і Лютеранською почали стрімко зростати.

У листопаді минулого року ситуація була ще такою:Але нині, коли монтується вже 12-й поверх із проектованих п’ятнадцяти, картина виглядає зовсім інакше:До речі, цікаво буде порівняти наявну картину з проектним зображенням, яким оперували замовники при погодженнях проекту:На жаль, відверте окозамилювання спрацювало. А тепер мусимо спостерігати наслідки.

А чи справджуються побоювання щодо спотвореної перспективи вул. Богдана Хмельницького?

Судіть самі.

Так ця перспектива виглядала ще у травні нинішнього року:А нині вона набуває дедалі більш перекривленого вигляду. Від рогу вул. Богдана Хмельницького та Пушкінської:Ще сумніше – від рогу вул. Богдана Хмельницького та Володимирської, біля Національної опери:Буквально ось-ось ситуація остаточно втратить містобудівну логіку!

Але будівництво триває. Доводиться констатувати, що вимоги й аргументи пам’яткоохоронців, як правило, не справляють жодного враження на забудовників, які знаходять способи обійти чинні обмеження.

Втім, стосовно об’єкта, про який йдеться, виникає ще одне суттєве запитання.

На супутниковій зйомці синьою стрілкою показано вид на нове будівництво з боку вул. Богдана Хмельницького.А що означає тут червона стрілка?

Ще раз нагадаю, що верхня абсолютна позначка проектованої будівлі, на підставі висновків ІМО, становить орієнтовно 225 метрів БСВ (це ще "без урахування шпилю на наріжній частині будівлі").

А зовсім неподалік, на відстані якихось 200–250 метрів, міститься Адміністрація Президента України по вул. Банковій.Як відомо, останнім часом режим охорони вулиці Банкової вельми суворий. Переважна більшість киян і гостей міста навіть не має змоги помилуватися чільним фасадом знаменитого "будинку з химерами".

Рівень вул. Банкової перед фасадом будівлі АП України становить 188 м БСВ. Сама ця будівля має 5–6 поверхів, тобто не перевищує 30 м. Отже, її верхня абсолютна позначка – орієнтовно 215–220 м. А поблизу неї, в умовах прямої видимості (між ними тільки невисокі 4-поверхові житлові будівлі) зростає житлова споруда, яка в проектованому обсязі не лише сягне рівня АП України, але ще на кілька метрів пануватиме над цією будівлею!

Дуже бажано було б зрозуміти: наскільки це узгоджується нині з вимогами національної безпеки?

Підводячи підсумки, хотів би підкреслити: все це – мої особисті міркування, які будь-хто може взяти до уваги чи відкинути. Але на підставі наведених аргументів я вважав би за необхідне в даній ситуації вжити таких заходів:

а) негайно призупинити на згаданому об’єкті будівельні роботи;
б) провести консультації між замовниками та органами охорони культурної спадщини стосовно коригування проекту, виконаного на підставі завідомо неправдивих Висновків ІМО;
в) замовникам надати громадськості достеменні відомості щодо вигляду будівлі АП України з боку верхніх поверхів будівництва і навпаки.


Можливо, подібний перебіг подій не створить неприємностей для забудовника, а, навпаки, врятує його від неприємностей. Адже у разі, коли будівництво триватиме, на мій погляд, існує ризик того, що органи національної безпеки схаменуться і вже від себе вимагатимуть коригування проекту, або й демонтажу частини конструкцій. То чи не краще убезпечити себе від цього заздалегідь?

Буду дуже вдячний, якщо своє ставлення до розглянутої проблеми в той чи інший спосіб висловлять представники міської влади, фахівці та небайдужі громадяни.
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 17 comments